All for Joomla All for Webmasters

Awards

Service Awards

Judo NSW Life Members

Click to view Judo NSW Life Members at the 2010 Judo NSW Awards Dinner 

Jim ROBINSON (Dec) – 1970

John PETERS – 1970

Sue WILLIAMS – 1989 Click to view Image 

Julie REARDON – 1989

Bruce FAGAN – 1990

Jack HALBER (Dec)

Frederick (Ric) RYDER (Dec)

Marguerite WILSON

Fred WATT

Terry YOUNG – 2005

Dale KEOGH – 2005

Jim BLACK – 2005

Danny SIMMONS (Dec) – 2006

Warren ROSSER – 2009

John BUCKLEY – 2009

Tom GODKIN – 2009

Alan BROADHEAD – 2011

Robert KATZ – 2011

Kerrye KATZ – 2011

Ivor ENDICOTT-DAVIES – 2015

Peter HERRMANN – 2016

(date) refers to year inducted

Judo NSW Medal of Distinction

Denis BOYD – 2010

Kathy MEYER – 2016

Lisa LEE – 2016

(date) refers to year inducted

Judo NSW 2016 Awards

Sue Williams Award

Tinka Easton (Illawarra International)

Individual Athlete Awards

Senior Women: Tinka Easton (Illawarra International)

Senior Men: Anthony Kouros (Illawarra International)

Junior Women: Tinka Easton (Illawarra International)

Junior Men: Anthony Kouros (Illawarra International)

Cadet Women: Alexandra Lindsay (Wellington PCYC)

Cadet Men: Daniel Villani (Kido Mingara)

Senior Girls: Saskia Brothers (Budokan)

Senior Boys: Dylan Katz (UNSW)

Junior Girls: Giselle Quigg (Blacktown City)

Junior Boys: Mak Vugdalic (Tiger Do)

Coaches Awards – Senior Squad

Senior Women – Naomi de Bruine (Budokan)

Junior Women – Lavina Woolfe (Illawarra International)

Cadet Women – Abigail Paduch (Illawarra International)

Senior Men – Vincent Costanzo (Zenbu)

Junior Men – Kyle McIndoe (Budokan)

Cadet Men – Baki Redzeposki (Zenbu)

Coaches Awards – Junior Squad

Cadet Women – Emma Leishman (Budokan)

Senior Girls – Kaitlyn Waye (Seven Hills RSL)

Junior Girls – Deanna Finka (Tiger Do)

Cadet Men – Jason Mangion (Seven Hills RSL)

Senior Boys – Brendan Miu (UNSW)

Junior Boys – Peter Moratidis – Lake Macquarie PCYC

Coaches Awards – Kata

Junior – Abigail Paduch & Lavina Woolfe (Illawarra International)

Senior – Melissa Seikot & Aurora Ihalainen (Lismore PCYC)

Club Awards

Club of the Year: Budokan

Junior Development Club: Tiger Do Martial Arts

Inspired Club: Sutherland PCYC Judo Sharks

Referee Award

Outstanding Referee: Lubo Petr – Budokan

Most Promising Referee: Tony Lindsay – Wellington PCYC

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Rodney Moulder – Western Warriors

Judo NSW 2015 Awards

Sue Williams Award

Josh Katz (Budokan)

NSW Sports Federation Awards

Nominee – Young Athlete of the Year – Josh Katz

Nominee – Official of the Year – Lubo Petr

Nominee – Distinguished Long Service – Ivor Endicott-Davies

Individual Athlete Awards

Senior Women: Miranda Giambelli – UNSW

Senior Men: Josh Katz – Budokan

Junior Women: Tinka Easton – Bushido

Junior Men: Anthony Kouros – Illawarra International

Cadet Women: Abigail Paduch – Illawarra International

Cadet Men: Solomon Blanch – Zenbu & Uros Nikolic – Zenbu

Senior Girls: Saskia Brothers – Budokan

Senior Boys: Daniel Villani – Kido Mingara

Junior Girls: Marissa Finka – Tiger Do

Junior Boys: Dylan Katz – UNSW

Coaches Awards

Senior Coaches’ Award – Female: TBC

Senior Coaches’ Award – Male: TBC

Junior Coaches’ Award – Female: Anna Constantinidis – Zenbu

Junior Coaches’ Choice – Male: Nicholas McClifty – Tiger Do

Club Awards

Club of the Year: Budokan

Junior Development Club: Illawarra International Judo Club

Inspired Club: Woy Woy Judo Club

Referee Award

Outstanding Referee: Danny Coffa – Penrith PCYC

Most Promising Referee: Ben Fakhroldin – Bushido

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Kirsten McDougall – UNSW

Judo NSW 2014 Awards

Sue Williams Award

Amy Meyer (UNSW)

NSW Sports Federation Awards

Nominee – Athlete of the Year – Amy Meyer

Nominee – Young Athlete of the Year – Naomi de Bruine

Individual Athlete Awards

Senior Women: Amy Meyer – UNSW

Senior Men: Josh Katz – Budokan

Junior Women: Tinka Easton – Bushido

Junior Men: Josh Katz – Budokan

Cadet Women: Stephanie Orbanic- St Mary’s RSL

Cadet Men: Josh Katz – Budokan

Senior Girls: Aurora Ihalainen – Lismore PCYC

Senior Boys: Daniel Villani – Kido Mingara

Junior Girls: Amelie Gautier – Yuukan

Junior Boys: Dong Duong Nguyen – UNSW

Junior KataSamuel Cadorin & Clayton Walker – Illawarra International

Senior KataMohan Bam & Edmund Yuen – Zenbu

Coaches Awards

Senior Coaches’ Award – Female: Naomi De Bruine – Budokan

Senior Coaches’ Award – Male: Cameron Leishman – Budokan

Junior Coaches’ Award – Female: Ivonna Ristevski – Tiger Do

Junior Coaches’ Choice – Male: Diadre Te Ruana – Budokan

Club Awards

Club of the Year: Budokan

Junior Development Club: Dragon

Inspired Club: Kido Mingara

Referee Award

Outstanding Referee: Behzad Ahmad Fakhroldin – Bushido

Most Promising Referee: Franciscus Tandean – Budokan

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Jim Peppas – UNSW

2013 Annual Awards

 

Sue Williams Award

Karen Da Silva (Zenbu Judo Club)

NSW Sports Federation Awards

Nominee – Young Athlete of the Year – Naomi De Bruine

Judo NSW Awards

Individual Awards

Senior Women: Karen Da Silva – Zenbu

Senior Men: Byung Chun Kwon – Zenbu

Junior Women: Nina Takenaka – UNSW Judo

Junior Women: Karen Da Silva – Zenbu

Junior Men: Josh Katz – Budokan

Cadet Women: Naomi De Bruine – Budokan

Cadet Men: Hayden Ivers – Kugatsu

Senior Girls: Kasiea Naidoo – Kido Mingara

Senior Boys: Kiernan Tafft – Budokan

Junior Girls: Saskia Brothers – Budokan

Junior Boys: Aleksandar Uzelac – Tiger Do

Coaches Awards

Senior Coaches’ Award – Female: Matle Fung – UNSW

Senior Coaches’ Award – Male: Robert Vukovic – ‘Ronin’ St Marys RSL

Junior Coaches’ Award – Female: Abigail Paduch – Illawarra International

Junior Coaches’ Choice – Male: Dmytro Kucheryavyy – Kugatsu

Club Awards

Club of the Year: Zenbu

Junior Development Club: Kido Mingara

Inspired Club: Kugatsu Central Coast

Referee Award

Outstanding Referee: Behzad Ahmad Fakhroldin – Bushido

Most Promising Referee: Hamish Moulder – Western Warriors Penrith PCYC

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Lisa Lee – Shinsei

2012 Annual Awards

Sue Williams Award

2012 – Gavin Kelly (UNSW)

NSW Sports Federation Awards

Nominee – Sports Organisation Award – Judo NSW

Nominee – Young Athlete of the Year – Karen Da Silva

Judo NSW Awards

Individual Awards

Senior Women – Karen Da Silva (UNSW)
Junior Women – Nina Takenaka (UNSW)
Cadet Women – Tinka Easton (Bushido South Coast)
Senior Girls – Kendall Lane (Budokan)
Junior Girls – Tilhaney Grainger (St George Basin)

Senior Men – Gavin Kelly (UNSW)
Junior Men – Josh Katz (Budokan)
Cadet Men – Josh Katz (Budokan)
Senior Boys – Neeson Naidoo (Kido Mingara)
Junior Boys – Clayton Walker (Illawarra International)

State Coach’s Awards

Juniors – Dylan Brice (Tiger Do)

Seniors – Josh Cook (UNSW)

Club Awards

Club of the Year – UNSW

Junior Development Club – Budokan

Inspired Club Award – Kido Mingara Judo Academy & Zenbu

Referee Awards

Outstanding Referee of the Year – Young Chull Woo

Most Promising Referee Award – Behzad Ahmad Fakhroldin

Outstanding Contribution – Eddy Wong

Volunteer Award

Volunteer of the Year – Matthew Carpenter

2011 Annual Awards

Sue Williams Award

Byung Chun Kwon (Zenbu Judo Club) – 2011

NSW Sports Federation Awards

Volunteer Management Award – Judo NSW

Volunteer Award – Lauren Lee

Judo NSW Awards

Individual Awards

Senior Women – Isabelle Kopecny (Snowy Mountains)

Junior Women – Karen Da Silva (UNSW)

Cadet Women – Karen Da Silva (UNSW)

Senior Girls – Kendall Lane (Budokan)  & Veronica Kopecny (Snowy Mountains) (equal)

Junior Girls – Norika Wright (Lismore PCYC)

Senior Men – Byung Chun Kwon (Zenbu)

Junior Men – Kevin Da Silva (UNSW)

Cadet Men – Nathan Katz (Budokan)

Senior Boys – Cameron Leishman (Budokan)

Junior Boys – Sam Beedham (Budokan)

State Coach’s Awards

Juniors – Boris Amromin (Sutherland PCYC)

Seniors – Gemma Chadwick (UNSW)

Club Awards

Club of the Year – Budokan Judo Club

Junior Development Club – Kido Mingara Judo Academy

Inspired Club Award – Illawarra International Judo Club

Referee Awards

Outstanding Referee of the Year – Rodney Moulder

Most Promising Referee Award – Danny Coffa

Outstanding Contribution – John Panopolous

2010 Annual Awards

Sue Williams Award

Nathan Katz (Budokan Judo Club) – 2010 – Click to view Image

NSW Sports Awards

Volunteer Award: Lisa Lee (Blacktown PCYC) – Click to view Image

Distinguished Long Service Award (for over 30 years of service): Denis Boyd – Click to view Image

Judo NSW Awards

Individual Awards

Karen Da Silva (UNSW) – Girls – Click to view Image 

Josh Katz (Budokan) – Boys- Click to view Image 

Sally Hunt (Bushido) – Cadet Women –

Nathan Katz (Budokan) – Cadet Men – Click to view Image 

Hannah Trotter (Kido Mingara) – Junior Women – Click to view Image 

Jordan Smith (Woy Woy) – Junior Men- Click to view Image 

Janelle Shepherd (UNSW) – Senior Women – Click to view Image 

Nic Pejic (UNSW) – Senior Men – Click to view Image

State Coach’s Awards

Juniors – Cameron Leishman (Budokan) – Click to view Image

Seniors – Glen Hugo (Willoughby) – Click to view Image

Club Awards

Club of the Year – UNSW – Click to view Image

Junior Development Club – Budokan – Click to view Image

Inspired Club – Sutherland PCYC Judo Sharks and Blacktown Bears PCYC- Click to view Image

Volunteer of the Year Award

Lisa Lee (Blacktown PCYC) – Click to view Image

Referee Awards

Outstanding Referee Award – Lubo Petr (Macquarie Uni) – Click to view Image

Most Promising Referee Award – Rodney Moulder (Penrith Western Warriors) – Click to view Image