Service Awards

Judo NSW Life Members

Click to view Judo NSW Life Members at the 2010 Judo NSW Awards Dinner 

Jim ROBINSON (Dec) - 1970

John PETERS - 1970

Sue WILLIAMS - 1989 Click to view Image 

Julie REARDON - 1989

Bruce FAGAN - 1990

Jack HALBER (Dec)

Frederick (Ric) RYDER (Dec)

Marguerite WILSON

Fred WATT

Terry YOUNG - 2005

Dale KEOGH - 2005

Jim BLACK - 2005

Danny SIMMONS (Dec) - 2006 

Warren ROSSER - 2009

John BUCKLEY - 2009

Tom GODKIN - 2009

Alan BROADHEAD - 2011

Robert KATZ - 2011

Kerrye KATZ - 2011

Ivor ENDICOTT-DAVIES - 2015

Peter HERRMANN - 2016

(date) refers to year inducted

Judo NSW Medal of Distinction

Denis BOYD - 2010

Kathy MEYER - 2016

Lisa LEE - 2016

(date) refers to year inducted

Judo NSW 2016 Awards

Sue Williams Award

Tinka Easton (Illawarra International)

Individual Athlete Awards

Senior Women: Tinka Easton (Illawarra International)

Senior Men: Anthony Kouros (Illawarra International)

Junior Women: Tinka Easton (Illawarra International)

Junior Men: Anthony Kouros (Illawarra International)

Cadet Women: Alexandra Lindsay (Wellington PCYC)

Cadet Men: Daniel Villani (Kido Mingara)

Senior Girls: Saskia Brothers (Budokan)

Senior Boys: Dylan Katz (UNSW)

Junior Girls: Giselle Quigg (Blacktown City)

Junior Boys: Mak Vugdalic (Tiger Do)

Coaches Awards - Senior Squad

Senior Women – Naomi de Bruine (Budokan)

Junior Women - Lavina Woolfe (Illawarra International)

Cadet Women - Abigail Paduch (Illawarra International)

Senior Men - Vincent Costanzo (Zenbu)

Junior Men - Kyle McIndoe (Budokan)

Cadet Men - Baki Redzeposki (Zenbu)

Coaches Awards - Junior Squad

Cadet Women - Emma Leishman (Budokan)

Senior Girls - Kaitlyn Waye (Seven Hills RSL)

Junior Girls – Deanna Finka (Tiger Do)

Cadet Men - Jason Mangion (Seven Hills RSL)

Senior Boys - Brendan Miu (UNSW)

Junior Boys - Peter Moratidis - Lake Macquarie PCYC

Coaches Awards - Kata

Junior - Abigail Paduch & Lavina Woolfe (Illawarra International)

Senior - Melissa Seikot & Aurora Ihalainen (Lismore PCYC)

Club Awards

Club of the Year: Budokan

Junior Development Club: Tiger Do Martial Arts

Inspired Club: Sutherland PCYC Judo Sharks

Referee Award

Outstanding Referee: Lubo Petr - Budokan

Most Promising Referee: Tony Lindsay - Wellington PCYC

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Rodney Moulder - Western Warriors

Judo NSW 2015 Awards

Sue Williams Award

Josh Katz (Budokan)

NSW Sports Federation Awards

Nominee - Young Athlete of the Year - Josh Katz

Nominee - Official of the Year - Lubo Petr

Nominee - Distinguished Long Service - Ivor Endicott-Davies

Individual Athlete Awards

Senior Women: Miranda Giambelli - UNSW

Senior Men: Josh Katz - Budokan

Junior Women: Tinka Easton - Bushido

Junior Men: Anthony Kouros - Illawarra International

Cadet Women: Abigail Paduch - Illawarra International

Cadet Men: Solomon Blanch - Zenbu & Uros Nikolic - Zenbu

Senior Girls: Saskia Brothers - Budokan

Senior Boys: Daniel Villani - Kido Mingara

Junior Girls: Marissa Finka - Tiger Do

Junior Boys: Dylan Katz - UNSW

Coaches Awards

Senior Coaches’ Award – Female: TBC

Senior Coaches’ Award – Male: TBC

Junior Coaches’ Award – Female: Anna Constantinidis - Zenbu

Junior Coaches’ Choice – Male: Nicholas McClifty - Tiger Do

Club Awards

Club of the Year: Budokan

Junior Development Club: Illawarra International Judo Club

Inspired Club: Woy Woy Judo Club

Referee Award

Outstanding Referee: Danny Coffa - Penrith PCYC

Most Promising Referee: Ben Fakhroldin - Bushido

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Kirsten McDougall - UNSW

Judo NSW 2014 Awards

Sue Williams Award

Amy Meyer (UNSW)

NSW Sports Federation Awards

Nominee - Athlete of the Year - Amy Meyer

Nominee - Young Athlete of the Year - Naomi de Bruine

Individual Athlete Awards

Senior Women: Amy Meyer - UNSW

Senior Men: Josh Katz - Budokan

Junior Women: Tinka Easton - Bushido

Junior Men: Josh Katz - Budokan

Cadet Women: Stephanie Orbanic- St Mary's RSL

Cadet Men: Josh Katz - Budokan

Senior Girls: Aurora Ihalainen - Lismore PCYC

Senior Boys: Daniel Villani - Kido Mingara

Junior Girls: Amelie Gautier - Yuukan

Junior Boys: Dong Duong Nguyen - UNSW

Junior Kata: Samuel Cadorin & Clayton Walker - Illawarra International

Senior Kata: Mohan Bam & Edmund Yuen - Zenbu

Coaches Awards

Senior Coaches’ Award – Female: Naomi De Bruine - Budokan

Senior Coaches’ Award – Male: Cameron Leishman - Budokan

Junior Coaches’ Award – Female: Ivonna Ristevski - Tiger Do

Junior Coaches’ Choice – Male: Diadre Te Ruana - Budokan

Club Awards

Club of the Year: Budokan

Junior Development Club: Dragon

Inspired Club: Kido Mingara

Referee Award

Outstanding Referee: Behzad Ahmad Fakhroldin - Bushido

Most Promising Referee: Franciscus Tandean - Budokan

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Jim Peppas - UNSW

2013 Annual Awards

 

Sue Williams Award

Karen Da Silva (Zenbu Judo Club)

NSW Sports Federation Awards

Nominee - Young Athlete of the Year - Naomi De Bruine

Judo NSW Awards

Individual Awards

Senior Women: Karen Da Silva - Zenbu

Senior Men: Byung Chun Kwon - Zenbu

Junior Women: Nina Takenaka - UNSW Judo

Junior Women: Karen Da Silva - Zenbu

Junior Men: Josh Katz - Budokan

Cadet Women: Naomi De Bruine - Budokan

Cadet Men: Hayden Ivers - Kugatsu

Senior Girls: Kasiea Naidoo - Kido Mingara

Senior Boys: Kiernan Tafft - Budokan

Junior Girls: Saskia Brothers - Budokan

Junior Boys: Aleksandar Uzelac - Tiger Do

Coaches Awards

Senior Coaches’ Award – Female: Matle Fung - UNSW

Senior Coaches’ Award – Male: Robert Vukovic - 'Ronin' St Marys RSL

Junior Coaches’ Award – Female: Abigail Paduch - Illawarra International

Junior Coaches’ Choice – Male: Dmytro Kucheryavyy - Kugatsu

Club Awards

Club of the Year: Zenbu

Junior Development Club: Kido Mingara

Inspired Club: Kugatsu Central Coast

Referee Award

Outstanding Referee: Behzad Ahmad Fakhroldin - Bushido

Most Promising Referee: Hamish Moulder - Western Warriors Penrith PCYC

Volunteer Award

Volunteer of the Year: Lisa Lee - Shinsei

2012 Annual Awards

Sue Williams Award

2012 - Gavin Kelly (UNSW)

NSW Sports Federation Awards

Nominee - Sports Organisation Award - Judo NSW

Nominee - Young Athlete of the Year - Karen Da Silva

Judo NSW Awards

Individual Awards

Senior Women - Karen Da Silva (UNSW)
Junior Women - Nina Takenaka (UNSW)
Cadet Women - Tinka Easton (Bushido South Coast)
Senior Girls - Kendall Lane (Budokan)
Junior Girls - Tilhaney Grainger (St George Basin)

Senior Men - Gavin Kelly (UNSW)
Junior Men - Josh Katz (Budokan)
Cadet Men - Josh Katz (Budokan)
Senior Boys - Neeson Naidoo (Kido Mingara)
Junior Boys - Clayton Walker (Illawarra International)

State Coach's Awards

Juniors - Dylan Brice (Tiger Do)

Seniors - Josh Cook (UNSW)

Club Awards

Club of the Year - UNSW

Junior Development Club - Budokan

Inspired Club Award - Kido Mingara Judo Academy & Zenbu

Referee Awards

Outstanding Referee of the Year - Young Chull Woo

Most Promising Referee Award - Behzad Ahmad Fakhroldin

Outstanding Contribution - Eddy Wong

Volunteer Award

Volunteer of the Year - Matthew Carpenter

 

2011 Annual Awards

Sue Williams Award

Byung Chun Kwon (Zenbu Judo Club) - 2011

NSW Sports Federation Awards

Volunteer Management Award - Judo NSW

Volunteer Award - Lauren Lee

Judo NSW Awards

Individual Awards

Senior Women - Isabelle Kopecny (Snowy Mountains)

Junior Women - Karen Da Silva (UNSW)

Cadet Women - Karen Da Silva (UNSW)

Senior Girls - Kendall Lane (Budokan)  & Veronica Kopecny (Snowy Mountains) (equal)

Junior Girls - Norika Wright (Lismore PCYC)

Senior Men - Byung Chun Kwon (Zenbu)

Junior Men - Kevin Da Silva (UNSW)

Cadet Men - Nathan Katz (Budokan)

Senior Boys - Cameron Leishman (Budokan)

Junior Boys - Sam Beedham (Budokan)

State Coach's Awards

Juniors - Boris Amromin (Sutherland PCYC)

Seniors - Gemma Chadwick (UNSW)

Club Awards

Club of the Year - Budokan Judo Club

Junior Development Club - Kido Mingara Judo Academy

Inspired Club Award - Illawarra International Judo Club

Referee Awards

Outstanding Referee of the Year - Rodney Moulder

Most Promising Referee Award - Danny Coffa

Outstanding Contribution - John Panopolous

 

2010 Annual Awards

Sue Williams Award

Nathan Katz (Budokan Judo Club) - 2010 - Click to view Image

NSW Sports Awards

Volunteer Award: Lisa Lee (Blacktown PCYC) - Click to view Image

Distinguished Long Service Award (for over 30 years of service): Denis Boyd - Click to view Image

Judo NSW Awards

Individual Awards

Karen Da Silva (UNSW) – Girls - Click to view Image 

Josh Katz (Budokan) – Boys- Click to view Image 

Sally Hunt (Bushido) - Cadet Women -

Nathan Katz (Budokan) - Cadet Men - Click to view Image 

Hannah Trotter (Kido Mingara) - Junior Women - Click to view Image 

Jordan Smith (Woy Woy) - Junior Men- Click to view Image 

Janelle Shepherd (UNSW) - Senior Women - Click to view Image 

Nic Pejic (UNSW) - Senior Men - Click to view Image

State Coach's Awards

Juniors - Cameron Leishman (Budokan) - Click to view Image

Seniors - Glen Hugo (Willoughby) - Click to view Image

Club Awards

Club of the Year – UNSW - Click to view Image

Junior Development Club – Budokan - Click to view Image

Inspired Club - Sutherland PCYC Judo Sharks and Blacktown Bears PCYC- Click to view Image

Volunteer of the Year Award

Lisa Lee (Blacktown PCYC) - Click to view Image

Referee Awards

Outstanding Referee Award - Lubo Petr (Macquarie Uni) - Click to view Image

Most Promising Referee Award - Rodney Moulder (Penrith Western Warriors) - Click to view Image